Hypoteční úvěr na bydlení asi není zapotřebí příliš dlouze a složitě představovat. Jedná se o produkt, kterým je možné financovat větší finanční závazky a sny a je zpravidla opatřen výhodnější úrokovou sazbou. Požádat si o něj můžete téměř v jakékoliv bance, ale i nebankovní společnosti.
Není hypotéka jako hypotéka
Pokud chceme více porozumět hypotečním úvěrům, musíme si říci, že jich najdeme na trhu hned několik. Ovšem zásadní rozdíl tkví v jejich účelovosti. Zatímco hypoteční úvěr na bydlení je ryze účelový produkt, americká hypotéka je jeho přesným opakem. V čem se tedy tyto dva úvěrové produkty liší a kdy je ten správný čas se pro ně rozhodnout?
Hypotéka sjednaná do 35 let
Chcete si v bance vyjednat co možná nejlepší podmínky? Tak do ní zavítejte po 30 věku života. V takové chvíli již máte určitou finanční minulost a zároveň jste na začátku svého produktivního věku. Žadatelé, kteří přijdou do banky s myšlenkou hypotéky v takto raném věku, tak odcházejí s nejvýhodněji nastavenými podmínkami.
Jak už bylo řečeno, hypotéka má ale dvě různé podoby. Klasický úvěr na bydlení je zpravidla účelový a nabízí jednu z nejvýhodnějších úvěrových sazeb na trhu. Americká hypotéka je neúčelová a tudíž z penězi z úvěru můžete nakládat dle svého uvážení. Je ale zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou než v případě účelové hypotéky.
Nebankovní hypotéka
A v poslední řadě nesmíme zapomenout zmínit nebankovní hypotéku a její výhody. I zde se jedná o neúčelový úvěr, kdy si dlužník sám rozhoduje, na co finanční prostředky použije. Zažádat o ní navíc mohou i rizikový žadatelé, kteří by jinak odešli z banky s největší pravděpodobností s nepořízenou. Žadatelům není prověřován pravidelný příjem, dokonce překážkou pro schválení úvěru není ani negativní záznam v registru dlužníků. I zde je ale zapotřebí počítat se zástavou nemovitosti.