Ne dvakrát, ale čtyřikrát měř a jednou řež
Před zakoupením koberce si místnost pořádně vyměřte a nezapomeňte ani na to, že nemusí být přesně obdélníková, ale může být trochu lichoběžníková, se zkosenými stěnami. Jde o to, že např. spoléháte na přesný obdélník u metráže šíře čtyři metry, na začátku místnosti koberec přiložte ke zdi, rozvinete jej, a na konci zjistíte, že vám schází třícentimetrový proužek. V každém případě kupujte koberec vždy o trochu větší, trocha prořezu vás finančně nezruinuje, naopak chybějící kus asi nezakryjete pneumatikou, jak to udělali Pat a Mat.
Koberce ustřihněte delší
Chcete-li postupovat profesionálně, nikdy nevyměřujte koberec podle rozměrů pokoje. Udělejte to naopak tak, že jej rozvinete a první roh položíte k rohu místnosti tak, aby ji o kus přečníval, např. o 15 cm. Takto koberec rozviňte po celé místnosti, aby všechny stěny přečníval. Připravte si ostrý technický nůž, koberec následně přiložte až k okraji stěny a nožem jej přesně v místě ohybu (kde se stýká stěna s podlahou) prořízněte. Takto můžete prořezávat i různá zaoblení, kulaté rohy a oblé přechody atp. a vždy bude koberec položen přesně až k okraji.
Vyrobte si sokl
Profesionální vzhled položeného koberce není s krycími lištami, ale se soklem, který si zhotovíte z proužků koberce, který právě pokládáte. Sokl by měl být přiměřeně vysoký, mezi pěti a sedmi centimetry, a jakmile sokl po celé délce místnosti pečlivě přilepíte lepidlem (chemoprenem), zjistíte, jak pěkný dojem na vás nová podlaha udělá. Je to zkrátka něco úplně jiného, než koberec s lištami, anebo koberec ledabyle na okrajích zahnutý, vyboulený, nebo slepovaný z více částí. Podstatné samozřejmě je koupit koberec tak velký, aby pokryl místnost po celé ploše, a nemusel se spojovat z více kusů, což je nejen škaredé, ale i nepraktické.