Skotsko je tajuplnou zemí zalitou zelenými travinami, rodištěm Harryho Pottera a jeho dobrodružství. Skotsko oplývá starobylými hrady, jezery a přírodními útvary. Východní pobřeží ukrývá hned několik pokladů, a z toho ty dva úplně nejvýznamnější od sebe nejsou vůbec daleko. Obě dvě místa jsou výborně přístupná z města Aberdeen veřejnou dopravou a jsou ideálním jednodenním výletem mimo město.
Dunnotar Castle
Dunnottar Castle hraje důležitou roli ve skotské historii, a to hlavně během Jakobínského povstání během 18. století, protože byl díky svojí strategické poloze téměř nedobytný. Hrad sloužil v 17. století také jako skrýš pro skotské korunovační klenoty před invazivní armádou Olivera Cromwella. Ve 20. století byl hrad restaurován a nyní je přístupný pro veřejnost. Vstupné vás bude stát sedm liber, ale návštěva definitivně stojí za to! Pokud se přece jenom rozhodnete zůstat venku, ani tak nebudete mít nouzi o dech beroucí výhledy. Po návštěvě hradu se vyplatí vydat se kolem pobřeží Severního moře a následně sejít na pěšinu klikatící se trávou prudce nahoru. Pěšina vás dovede k válečnému memoriálu tyčící se nad nedalekým rybářským městečkem, odkud se během několika minut dostanete právě do městečka Stonehaven. Do Stonehavenu i k Dunnottar Castle vás doveze autobus číslo X7, který odjíždí z Aberdeenu, třetího největšího města ve Skotsku.
Forvie Sands
Forvie Sands je přírodní rezervace tvořená obrovskými písečnými dunami a hojně vyhledávaná tuleni k odpočinku. Je to opravdu dech beroucí místo, připomínající spíše než travnaté Skotsko vyprahlou Afriku. Z Aberdeenu se tam dostanete jednoduše autobusem číslo 63. Nejlepší je vystoupit ve městečku Newburgh pyšnící se nádhernou pláží, která je právě oním nejoblíbenějším útočištěm již zmiňovaných tuleňů. Z pláže je pak nejlepší vrátit se zpátky na silnici a po té dojít až k samotné přírodní rezervaci.
Kam se vydat na východním pobřeží Skotska?
You may also like these
No Related Post